Manchester City titul v Lize mistrů neobhájí, vypadl s Realem na penalty

Obhájce titulu Manchester City podlehl v domácí odvetě čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů 3:4 po penaltách Realu Madrid a v soutěži končí. Po výsledku 3:3 v prvním duelu skončil zápas po prodloužení 1:1, v páté sérii rozstřelu rozhodl Antonio Rüdiger.

Dalším postupujícím do semifinále je Bayern Mnichov, který po úvodní remíze 2:2 porazil na svém hřišti Arsenal 1:0. Jediný gól dal v 63. minutě Joshua Kimmich.

Úvodní duel City s Realem nabídl tři branky v zahajovací čtvrthodině a diváci nečekali na gól dlouho ani v odvetě. Ve 12. minutě Vinícius Júnior našel před bránou osamoceného krajana Rodryga a ten nadvakrát překonal dalšího spoluhráče z brazilské reprezentace Edersona.

Vzápětí mohl srovnat Haaland, jenž trefil hlavičkou břevno. Manchester měl v dalším průběhu spoustu šancí, se všemi si ale poradil skvělý Lunin. Ukrajinský brankář inkasoval až v 76. minutě, kdy centr Dokua odvrátil Rüdiger jen přesně k noze De Bruyne, jenž zblízka poslal míč pod břevno.

Belgický špílmachr v závěru selhal v další vyložené šanci, a tak souboj těchto dvou týmů stejně jako v semifinále před dvěma lety dospěl do prodloužení.

Do něj už nenastoupil kanonýr Haaland, kterého nahradil Álvarez. Ani on ale nedokázal zužitkovat drtivou převahu domácích, kteří soupeře přestříleli 34:8.

V ojedinělé šanci hostů neuspěl ani Rüdiger, a tak musely rozhodnout penalty. Rozstřel zahájil gólem Álvarez a hned první pokus Realu Ederson zneškodnil Modričovi.

Ve druhé sérii ale Lunin zůstal stát při Silvově střele doprostřed a následně vychytal i Kovačiče. Zbývající střelci už se nezmýlili.

V páté sérii skóroval v souboji gólmanů Ederson, záhy ho ale překonal střelou o tyč Rüdiger a „Bílý balet“ navázal na semifinálový postup přes City ze sezony 2021/22.

Real uspěl ve čtvrtfinále podvanácté v řadě, naposledy v této fázi skončil v sezoně 2003/04. Svému soupeři oplatil vyřazení v semifinále v minulé sezoně. „Citizens“ budou chybět mezi nejlepšími čtyřmi celky soutěže po třech letech.

V zápase Bayern – Arsenal se po opatrné první půli změnilo skóre až po přestávce. Goretzka v úvodu druhého dějství ještě trefil břevno, v 63. minutě se už ale prosadil prudkou hlavičkou Kimmich, jenž rozhodl svou premiérovou trefou v sezoně LM.

Arsenal se k většímu tlaku nedostal a ani po 15 letech neukončil čekání na postup do semifinále. „Kanonýři“ za celý zápas trefili prostor mezi třemi tyčemi jen třikrát a brankář Neuer si připsal rekordní 58. čisté konto v milionářské soutěži.

Bayern je v semifinále poprvé od sezony 2019/20, kdy soutěž ovládl. V minulých třech ročnících ve čtvrtfinále skončil. Arsenal v play off Ligy mistrů nezvládl dvojzápas proti bavorskému velkoklubu popáté za sebou.

Real s Bayernem se v semifinále utkají proti sobě. Druhou dvojici tvoří Dortmund a Paris St. Germain. Úvodní zápasy jsou na programu 30. dubna a 1. května, odvety o týden později.

Odvetná utkání čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů:

Manchester City – Real Madrid 1:1 po prodl. (0:1, 1:1), na pen. 3:4

Branky: 76. De Bruyne – 12. Rodrygo. Penalty proměnili: Álvarez, Foden, Ederson – Bellingham, Vázquez, Nacho, Rüdiger. Neproměnili: Silva, Kovačič – Modrič. Rozhodčí: Orsato – Carbone, Giallatini – Irrati (video, všichni It.). ŽK: Grealish, Gvardiol, Rodri – Carvajal. První zápas 3:3, postoupil Real.

Manchester City: Ederson – Walker, Dias, Akanji (112. Stones), Gvardiol – Rodri – Silva, Foden, De Bruyne (112. Kovačič), Grealish (72. Doku) – Haaland (91. Álvarez). Trenér: Guardiola.

Real: Lunin – Carvajal (110. Militao), Nacho, Rüdiger, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos (79. Modrič) – Bellingham – Rodrygo (84. Díaz), Vinícius Júnior (102. Vázquez). Trenér: Ancelotti.

Bayern Mnichov – Arsenal 1:0 (0:0)

Branka: 63. Kimmich. Rozhodčí: Makkelie – Steegstra, De Vries – Dieperink (video, všichni Niz.). ŽK: Laimer, Kimmich – White, Gabriel Jesus. První zápas 2:2, postoupil Bayern.

Bayern: Neuer – Kimmich, Dier, De Ligt, Mazráví (76. Kim Min-če) – Laimer, Goretzka – Sané (89. Upamecano), Musiala, Guerreiro – Kane. Trenér: Tuchel.

Arsenal: Raya – White, Gabriel, Saliba, Tomiyasu (86. Nketiah) – Ödegaard, Jorginho (68. Gabriel Jesus), Rice – Saka, Havertz, Martinelli (68. Trossard). Trenér: Arteta.