Hradec znovu šokoval Slavii. Sešívaní začali ligu porážkou, selhal i Jablonec

Další senzace v prvním kole Fortuna:Ligy. Slavia Praha začala nejvyšší soutěž porážkou s Hradcem Králové, s nímž prohrála už podruhé za sebou. Na domácím hřisti selhal ambiciózní Jablonec, padl s Bohemians jasně 0:3. Tři body zaznamenaly České Budějovice.

Fotbalisté Slavie v prvním kole nové ligové sezony překvapivě prohráli s Hradcem Králové v jeho mladoboleslavském azylu 0:1. Zápas před vyprodaným hledištěm rozhodl v 54. minutě Daniel Vašulín po dlouhém nákopu od brankáře. Východočeši navázali na vítězství 4:3 z posledního vzájemného duelu z úvodu nadstavbové části minulého ročníku a pražského favorita obrali o body podruhé za sebou.

Slavii nevyšla generálka na čtvrteční úvodní zápas 3. předkola Evropské konferenční ligy s Panathinaikosem Atény.

Úřadující český vicemistr v součtu s uplynulým ročníkem ztratil body popáté z posledních šesti utkání nejvyšší soutěže. Hradec se v lize radoval z vítězství po třech porážkách za sebou.

Slávistický trenér Trpišovský udělal hned osm změn oproti čtvrteční odvetě 2. předkola Evropské konferenční ligy proti St Joseph’s (7:0) a před úvodním duelem s Panathinaikosem nasadil papírově silnější základní sestavu.

V zahajovací jedenáctce Hradce nechyběl Vlkanova, který nakonec zůstal v týmu „Votroků“, byť o něj v létě usilovali Vršovičtí. Kapitán domácích nastoupil k 50. prvoligovému utkání.

Pražané podle předpokladů více drželi míč, ale do velkých šancí se za celý první poločas nedostali. Aktivní byl zejména Traoré. Ve 28. minutě nadějným volejem trefil obránce a chvíli před pauzou pak jeho ránu zpoza vápna nadvakrát zlikvidoval gólman Reichl. Jurečka už se k dorážce neprotlačil.

Po změně stran zahrozil Douděra, jehož ránu z úhlu domácí brankář vykopl na roh. Krátce po něm Východočeši překvapivě otevřeli skóre. Reichlův dlouhý výkop si na útočné polovině zpracoval Kubala, vysunul Vašulína a ten v 54. minutě prostřelil Mandouse. Čtyřiadvacetiletý útočník otevřel skóre i v posledním vzájemném duelu při výhře 4:3.

Kouč Pražanů Trpišovský zareagoval hned trojnásobným střídáním a na trávník poslal Provoda, Ševčíka a Lingra. Slávisté poté dlouhé minuty obléhali královéhradeckého vápno, ale k velkým šancím se nemohli dostat.

Až v poslední minutě napálil odražený míč Ousu a domácí podržel Reichl. V závěru nastavení pak královéhradecký brankář zareagoval i na centr, který tečoval jeho spoluhráč Smrž, a balon vyrazil na roh.

Slavia navázala na porážku se Spartou ze závěru nadstavby minulé sezony a první kolo prohrála poprvé od roku 2015.

Jablonec prohrál i pátý duel pod Horejšem

Jablonec při soutěžní premiéře trenéra Davida Horejše zahájil novou ligovou sezonu domácí porážkou 0:3 s Bohemians 1905. Skóre zápasu úvodního kola otevřel v závěru první půle Ondřej Petrák, v 70. minutě přidal pojistku Roman Květ a těsně před koncem stanovil konečný výsledek střídající Adam Jánoš. Severočeši v součtu s přípravou prohráli pod Horejšem i páté utkání.

České Budějovice při soutěžní premiéře trenéra Jozefa Webera porazily v úvodním kole první ligy Pardubice 2:0. Utkání hrané ve vršovickém Ďolíčku, kde mají Východočeši domácí azyl, rozhodli brankami záložník Patrik Hellebrand a stoper Martin Králik. České Budějovice zvítězily v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře po 18 utkáních.

Dynamo jako jediný tým v minulém ligovém ročníku venku nevyhrálo, naposledy naplno bodovalo 1. května 2021 v Příbrami. Proti Pardubicím ale uspělo počtvrté z pěti ligových měření sil a ve vzájemných duelech drží neporazitelnost.

1. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové – Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 54. Vašulín. Rozhodčí: Zelinka – Hájek, Kříž – Franěk (video). ŽK: Kučera, Reichl – Douděra. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Hradec: Reichl – Klíma, Čech, Smrž – Harazim, Kučera, Kodeš, Vlkanova, Leibl (16. Rybička) – Kubala (73. Rada), Vašulín (83. Prekop). Trenér: Koubek.

Slavia: Mandous – Douděra, Ousou, Santos (75. Tecl), Oscar – Holeš, Tiéhi (72. M. Jurásek) – Usor (58. Provod), Traoré (59. Ševčík), Ewerton – Jurečka (59. Lingr). Trenér: Trpišovský.

FK Jablonec – Bohemians Praha 1905 0:3 (0:1)

Branky: 37. Petrák, 70. Květ, 87. Jánoš. Rozhodčí: Černý – Podaný, Pečenka – Batík (video). ŽK: Štěpánek, Jovovič – Puškáč. Diváci: 3051.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek, Martinec, Heidenreich, Polidar – Považanec – Pleštil (46. Šulc), Kratochvíl, Houska (78. Kubista), Jovovič (70. Černák) – Sejk (69. Ikaunieks). Trenér: Horejš.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek, Petrák (71. Jánoš), Kovařík (71. Nový) – Květ (82. Mužík), Hronek (89. Bartek) – Puškáč (82. Koubek). Trenér: Veselý.

FK Pardubice – Dynamo České Budějovice 0:2 (0:1)

Branka: 8. Hellebrand, 67. Králik. Rozhodčí: Klíma – Nádvorník, Machač – Petřík (video). ŽK: Vacek, Hlavatý, Solil, Krejčí (asistent trenéra) – Hais, Grič, Matoušek. Diváci: 926.

Pardubice: Markovič – Rosa, Vlček, Toml, Helešic – Janošek – Lima (63. Mareš), Hlavatý, Solil (75. Chvěja), Vacek (63. Sychra) – Černý (75. Huf). Trenér: Novotný.

Č. Budějovice: Šípoš – Čolič, Králik, Havel, Sladký – Grič – Penner (57. Matoušek), Hellebrand (79. Broukal), Hora, Potočný (90.+1 Vais) – Škoda (58. Hais). Trenér: Weber.