Nejnovější Zprávy

Zemřela žena, kterou jako jedinou draftovali do NBA. S muži si však nakonec nezahrála


Ve věku 66 let zemřela Lusia Harrisová. Americká reprezentantka byla první a dosud jedinou ženou historie, kterou draftoval tým mužské NBA. Nejslavnější basketbalovou soutěž světa si však nezahrála.

Harrisová byla hvězdou amerického basketbalu, ženskému celku Delta State University pomohla v 70. letech ke třem titulům národního šampiona v řadě a dodnes drží klubový rekord v počtu bodů (2981) a doskoků (1662).

Do historie vstoupila i tím, že právě ona zaznamenala první olympijské body ženského basketbalu. Při jeho premiéře na hrách v Montrealu v roce 1976 vstřelila úplně první koš turnaje, z něhož si odvezla stříbrnou medaili.

Její famózní výkony – v Delta State měla neuvěřitelnou bilanci 109 vítězství a pouhých šesti porážek – vedly New Orleans Jazz k tomu, že si ji vybrali v roce 1977 v sedmém kole jako 137. volbu v pořadí a udělali z ní první oficiálně draftovanou ženu v NBA.

O osm let dříve sice ukázalo San Francisco na Denise Longovou, jenže vedení soutěže prohlásilo vzápětí výběr za neplatný. 

Ovšem ani Harrisová si mezi muži nejlepší soutěž nezahrála. Nikdy ani nedala najevo, že by o to měla zájem, a zkoušku v týmu Jazz odmítla. Později se ukázalo, že v té době už totiž byla těhotná. S manželem Georgem Stewartem se vzali 4. února 1977 a nakonec měli celkem čtyři děti.

Na Delta State, kde získala magisterský titul, se Harrisová vrátila jako asistentka trenéra, coby hlavní koučka pracovala dva roky na univerzitě v Houstonu. Pak se vrátila do rodného Mississippi, učila na střední škole a trénovala tamní tým.

V roce 1992 byla jako první černošská hráčka uvedena do basketbalové Síně slávy, loni měl premiéru film „Královna basketbalu“, který mapoval její pozoruhodnou kariéru.

Harrisová zemřela v úterý, necelý měsíc před svými 67. narozeninami.Zdroj příspěvku

Scroll to top