Nejnovější Zprávy

„Představte si, že by za nás hráli jen bílí.“ Poslankyně za Zelené pobouřila Němce


Svým výrokem rozpoutala v Německu bouři. Místopředsedkyně Spolkového sněmu Katrin Göringová-Eckardtová se na svém twitterovém účtu zamyslela, jaké výkony by předváděla reprezentace na mistrovství Evropy, kdyby v jejím dresu nastupovali pouze hráči bílé pleti.

Katrin Göringová-Eckardtová reagovala na kontroverzní průzkum, ve kterém se 21 procent Němců vyjádřilo, že by v reprezentačním týmu přivítalo více bělochů. 

„Tento tým je opravdu skvělý. Představte si na chvíli, že by tam byli jen bílí němečtí hráči,“ napsala poslankyně za Zelené po středečním vítězství nad Maďarskem (2:0). Svůj příspěvek doprovodila třemi duhovými emotikony. 

Její reakce však byla více než nešťastná. Osmapadesátiletá politička se záhy začala omlouvat a příspěvek smazala.

Vyřčená slova jsou každopádně v přímém rozporu s prohlášením, které Zelení zveřejnili přesně před čtyřmi lety: „Chtít rozdělit lidi na rasy jako zvířata je hluboce nehumánní myšlenka, která byla historicky vytvořena, aby ospravedlnila brutální kolonialismus,“ uvedla strana.

Göringová-Eckardtová to za své vyjádření začala schytávat nejen od médií, ale také od politiků. A nejen od opozičních, ale i od svých koaličních partnerů.

„Každý, kdo z toho stejně jako místopředsedkyně Bundestagu vyvozuje, že německá jedenáctka se světlými hráči je méně žádoucí než duhová, se dopouští stejné chyby jako jednadvacet procent respondentů, kteří by v průzkumu raději viděli více bílých hráčů v národním dresu: Posuzuje lidi podle barvy pleti,“ uvedl Thomas Tiel, komentátor deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Dělá mi opravdové starosti, když jsou lidé v Německu posuzováni podle barvy jejich pleti,“ reagoval Wolfgang Kubicki, místopředseda Svobodné demokratické strany (FDP).

Vyjádřil se také Manuel Ostermann ze středopravé Křesťanskodemokratické unie (CDU). „Soudíte lidi podle vzhledu? Podle vaší vlastní definice by to bylo rasistické,“ řekl.  

Göringová-Eckardtová se v reakci na kritiku snažila svůj výrok mírnit. „Naštvalo mě, že jednadvacet procent Němců by bylo raději, kdyby bylo v národním týmu více bílých,“ napsala. „Jsem hrdá na tento tým a doufám, že se nám podaří přesvědčit i těch jednadvacet procent.“

Průzkum, na který politička reagovala, zadala společnost Sport Inside, která vysílá německá veřejnoprávní televize WDR. Byl součástí dokumentu o rasové diverzitě v národním týmu a o tom, jak ji vnímá veřejnost.

Hráč Joshua Kimmich popsal průzkum jako „rasistický“, zatímco trenér Julian Nagelsmann ho označil za „šílený“. „Hrajeme na Euru pro každého v zemi a kdokoli hraje špičkový fotbal, má otevřené dveře, aby se stal členem národního týmu,“ řekl Nagelsmann. „Doufám, že už nikdy nebudu muset číst takové blbé průzkumy.“

Zdroj příspěvku

Scroll to top