Nejnovější Zprávy

Postupová matematika: Češi jsou v úzkých, ale může stačit i málo. Rozpis dává výhodu


Čeští fotbalisté si na Euru v Německu zkomplikovali postup do osmifinále. Po dvou zápasech mají na kontě jediný bod a na závěr skupiny proti Turecku určitě musejí bodovat. Mohla by jim ale stačit i remíza.

Proti favorizovanému Portugalsku nečekaně vedli a ještě v nastavení drželi nerozhodný stav. Nakonec ale po prohře 1:2 zůstali bez bodu.

Na papírově slabší Gruzii vlétli, jenže navzdory spršce šancí uhráli jen remízu 1:1.

To znamená, že momentálně nemají nic jistého, ani třetí místo, a k postupu do osmifinále ještě potřebují bodovat.

Pokud Portugalsko potvrdí roli superfavorita a vyhraje i zbylé dva zápasy ve skupině, Čechům se otevře cesta ke druhému místu ve skupině, musejí ale Turecko bezpodmínečně porazit.

První dva týmy každé ze šesti skupin postupují do vyřazovací části automaticky. 

Dál jdou ale také nejlepší čtyři mužstva ze třetích míst. Tady se situace komplikuje.

Na minulých dvou Eurech, kde se hrálo stejným systémem s 24 reprezentacemi místo dřívějších 16, platilo, že čtyři body vždy zajistily postup, ať už ze druhého, nebo třetí místa.

Někdy stačily i tři body, ale bylo třeba mít slušný poměr vstřelených a obdržených branek. Nejhorším postupujícím týmem byla Ukrajina se třemi body a záporným skóre 4:5 na Euru 2020.

Momentálně ale není vyloučené, že Čechům můžou stačit i dva body, tedy remíza proti Turecku.

Navíc nejde o žádné sci-fi. Stačí například, když Skotsko remizuje s Maďarskem a Chorvatsko s Itálií, přičemž Albánie podlehne Španělsku.

Naději dává i skupina C, kde dvoubodové Slovince čeká Anglie a jednobodové Srby Dánsko. To na třetí nejlepší tým z „déčka“ a „éčka“ dva bodíky už jistě stačit nebudou.

Češi mají výhodu, že hrají v „efku“, takže podle rozpisu půjdou na Turky ve středu ve 21:00, tedy poté, co bude ve všech ostatních skupinách rozhodnuto.

Budou tedy vědět, kolik bodů proti Turecku potřebují, čemuž mohou uzpůsobit taktiku.Zdroj příspěvku

Scroll to top