Nejnovější Zprávy

NHL ve stopách extraligy. Arizona chystá přesun do malé haly, hvězda se jí vysmála


Plán, který vyvolává úšklebky. Hokejisté Arizony by v příštích několika letech mohli hrát věhlasnou NHL v relativně skromné univerzitní hale pro pět tisíc diváků.

O probíhajícím jednání mezi klubem a Arizonskou státní univerzitou informoval server PHNX Sports. Univerzita zprávu potvrdila.

Coyotes potřebují nový domov poté, co jim město Glendale v srpnu minulého roku odmítlo dál pronajímat Gila River Arenu. Spolupráce skončí letos v létě. Klubu dokonce hrozilo předčasné vystěhování ještě v probíhající sezoně, a to kvůli dluhům vůči provozovateli stadionu. Kojoti se bránili, že šlo pouze o lidskou chybu, a situaci urovnali.

Nyní by se rádi přesunuli do města Tempe, které je stejně jako Glendale součástí metropolitní oblasti Phoenixu. Plánují tam postavit čtvrť za dvě miliardy dolarů (v přepočtu skoro 44 miliard korun), jejíž součástí má být nový stadion. Ten ale ještě nestojí, a dokonce ani není schválený.

Klub nicméně věří, že aréna vyroste, a dobu bez stálého domova chce překlenout v univerzitní hale. Jedná o tříleté až čtyřleté spolupráci.

Multifunkční hala Arizonské státní univerzity za 115 milionů dolarů se má otevřít letos na podzim, tedy v době, kdy obvykle startuje základní část NHL, a pojme pět tisíc diváků. To je na poměry zámořské soutěže žalostně málo, i Winnipeg Jets s nejmenší arénou nabízejí přes 15 tisíc míst k sezení.

Nezvyklý plán Coyotes však zatím nikdo z relevantních hokejových bossů nezadupal.

Když zástupce šéfa NHL Bill Daly dostal přímou otázku, jestli by liga schválila stadion s pětitisícovou kapacitou, odvětil: „Záleží na všech okolnostech, ale nevyloučil bych to.“

Kojoti ještě řeší řadu problémů. Ve vyhlédnuté hale by si kvůli pravidlům univerzitní NCAA, která odmítá spojení s profesionálním sportem, museli vybudovat vlastní šatny či tréninkové prostory za 15 až 20 milionů dolarů. Také by se museli přizpůsobit místním hokejistům Sun Devils, kteří už mají rozpis zápasů na příští sezonu.

Poslední dění u Coyotes pobavilo hvězdného Brada Marchanda, parťáka Davida Pastrňáka v Bostonu. Na sociální síti napsal: „Teď je to tak, že Arizona dostane pět tisíc lidí na domácí zápasy, jen když čtyři a půl tisíce lístků rozdá zadarmo, takže se nic moc nezmění.“

Marchand zveličil, že hokej v Phoenixu příliš netáhne. Kojoti v průměru lákají do hlediště jen necelých 12 tisíc diváků. Větší bída panuje pouze v Buffalu a Ottawě. Před pandemií kolísala návštěvnost Arizony mezi 12 až 16 tisíci.

Od příští sezony by to mohlo být pouhých pět tisíc. Tolik lidí v zámoří chodí spíš na farmářský nebo juniorský hokej.

I česká extraliga je na tom lépe. Před nástupem koronaviru dlouhodobě držela návštěvnost nad pěti tisíci. Svazová pravidla dokonce klubům nařizují, aby měly stadion s minimálně pětitisícovou kapacitou.

Hokejová Arizona má podle Forbesu nejmenší hodnotu z celé NHL, „jen“ 400 milionů dolarů (na opačném konci žebříčku jsou New York Rangers se dvěma miliardami). Problém s novým domovem tak přiživuje dlouhodobé spekulace o stěhování týmu do jiného města. Klub však ujišťuje, že nikam neodejde.Zdroj příspěvku

Scroll to top