Nejnovější Zprávy

Mladou volejbalistku v Afghánistánu údajně popravil Tálibán, sportovkyně se bojí


Mládežnickou volejbalovou reprezentantku Madžábín Hakimiovou údajně popravil Tálibán, který odmítá ženský sport. V rozhovoru pro Persian Independent to pod pseudonymem řekl jeden z jejích trenérů. Dívce podle něj byla setnuta hlava na začátku října, ale její rodiče byli varováni, aby o tom nemluvili. Po srpnovém převzetí moci Tálibánem se obávají o život i další sportovkyně.

Radikální islamistické hnutí se řídí přísným právem šaría, které zásadně omezuje práva žen. Ženský sport představitelé Tálibánu označili za nepřípustný. Kvůli obavám o svou bezpečnost řada sportovkyň zemi opustila. Z mládežnického volejbalového týmu se to ale podařilo jen dvěma dívkám. Anonymní trenér označil situaci za kritickou. „Všechny hráčky volejbalového týmu i ostatní sportovkyně žijí v zoufalství a strachu. Každá je nucena uprchnout a ukrývat se na neznámém místě,“ řekl.

Údajným zavražděním Hakimiové se zabývá i Mezinárodní volejbalová federace (FIVB). „FIVB ví o informacích, které přicházejí z Afghánistánu. Naléhavě požadujeme vysvětlení a přesné posouzení současné situace,“ uvedla ve vyjádření pro server insidethegames.

Volejbalové reprezentantky žádaly zahraniční organizace, aby jim pomohly dostat se ze země, ale zatím neúspěšně.

„Naše hráčky, které žijí v provinciích, musejí utéct a žít jinde. Dokonce pálily své sportovní vybavení, aby zachránily sebe a své rodiny. Bojí se. Mnoha našim hráčkám mnohokrát vyhrožovali jejich příbuzní, kteří patří k Tálibánu nebo jsou jeho příznivci. Nechtějí, aby měly cokoliv, co má něco společného se sportem. Tálibán vyzývá rodiny, aby nedovolily dívkám provozovat sport, jinak budou čelit mimořádnému násilí,“ řekla v září BBC trenérka Zahra Fajazíová, která má za sebou sedmiletou reprezentační kariéru. Podařilo se jí uprchnout do Británie.Zdroj příspěvku

Scroll to top