Nejnovější Zprávy

Mistrem republiky v silničním závodě je Ťoupalík, zdolal Štybara


Mistrem republiky v silniční cyklistice se v závodě s hromadným startem stal Adam Ťoupalík. Ve spurtu vedoucí pětičlenné skupiny v Mladé Boleslavi zvítězil jezdec stáje Elkov Kasper před Zdeňkem Štybarem a Petrem Vakočem.

Ťoupalík v deštivém závěru 192 kilometrů dlouhého závodu přidal titul ke čtvrtečnímu bronzu z časovky, naopak Štybar na triumfy z let 2014 a 2017 nenavázal. „Mám velkou radost. Dokázali jsme uspět na českém vrcholu sezony a já dovedl závod vítězně do cíle, takže obrovská spokojenost, že titul zůstal u nás,“ řekl čtyřiadvacetiletý Ťoupalík.

Brzy po startu vyrazila do úniku šestičlenná skupina a uprchlíci si vyjeli více než tříminutový náskok, ale velká jména na čele hlavního pole měla situaci evidentně pod kontrolou. Z uprchlíků vydrželi nejdéle Vojtěch Řepa a Matěj Zahálka.

Po čtyřech hodinách náročného závodu, kdy zbývalo do cíle 28 kilometrů, byli i oni dostiženi, když na zteč zavelel Štybar. V té chvíli už výrazně zesílil déšť. Na čele bylo třináct jezdců, polovinu z české dvanáctky tvořili závodníci týmu Elkov-Kasper. Pak se 13 km před cílem opřel do pedálů Michal Schlegel a začalo se závodit opravdu naplno.

Po chvilce zaútočili i šampion ze čtvrteční časovky Josef Černý s Karlem Hníkem. Štybar musel reagovat, spolu s ním se rychle dotáhli na vedoucí dvojici Ťoupalík a devatenáctiletý Jakub Bouček, jenž se pokusil zaskočit všechny favority, ale neuspěl. Ze hry o medaile vypadl Černý. Ťoupalík pak projel cílem o 0,7 sekundy dříve než Štybar.

„Jak začalo v závěru pršet, tak to hodně klouzalo. Adam mě v tom spurtu překvapil, že jel na takhle dlouhý spurt. Využil toho, že to klouzalo, jel ale ten spurt opravdu výborně, takže si ten titul absolutně zaslouží,“ ocenil Štybar.

„Jak začalo v závěru pršet, tak to hodně klouzalo. Adam mě v tom spurtu překvapil, že jel na takhle dlouhý spurt. Využil toho, že to klouzalo, jel ale ten spurt opravdu výborně, takže si ten titul absolutně zaslouží,“ ocenil Štybar.

Mistrem Slovenska se na společném šampionátu stal Juraj Sagan, jemuž se to podařilo už počtvrté. Jeho slavnější bratr Peter v závodě nestartoval. Trojnásobného mistra světa nepustil na start jeho tým Bora-hansgrohe kvůli obavám z nákazy nemocí covid-19, ze stejného důvodu chyběl v Mladé Boleslavi i Roman Kreuziger (NTT).

Dopolední závod žen vyhrála Jarmila Machačová a získala tak druhý domácí titul. Juniorky bojovaly o medaile na stejně dlouhé trati a nejlépe se s jejími nástrahami vypořádala Tereza Obořilová. V závěru těsně porazila Kristýnu Zemanovou, bronz získala Aneta Lochmanová.

Mistrovství ČR v silniční cyklistice v Plzni – závody s hromadným startem:

Muži (192 km): 1. A. Ťoupalík (Elkov-Kasper) 4:41:23, 2. Štybar (Deceuninck-QuickStep) -1, 3. Vakoč (Alpecin-Fenix) -3, 4. Kukrle (Elkov-Kasper), 5. Bouček (Topforex-Lapierre) oba -4, 6. Hník (Elkov-Kasper) -15.

Ženy (86 km): 1. Machačová (Dukla Praha) 2:23:51, 2. Neumanová (Česká spořitelna-Accolade) -2:08, 3. Bajgerová (Dukla Praha) -2:09, 4. Nosková (Équipe Paule Ka) -2:13, 5. Korvasová (Dukla Praha) -2:14, 6. Hájková (BePink) -2:37.

Juniorky (86 km): 1. Obořilová (GT opportunity Brno) 2:27:32, 2. Zemanová (Ivar CS – Author Team) -3, 3. Lochmanová (Tufo Pardus Prostějov) -7:07.Zdroj příspěvku

Scroll to top