Nejnovější Zprávy

Kdo mi dal hlas? nechápal brankář. Po mizerné sezoně se objevil mezi hvězdami


Návrat do hokejové NHL mu vůbec nevyšel, a tak ukončil kariéru. Podle některých však Tuukka Rask zářil. I sám brankář se pochvalným reakcím divil.

Nejlepším gólmanem uplynulého ročníku NHL je Igor Šesťorkin z Rangers, který vyhrál Vezinovu trofej a zároveň pronikl do prvního All Star týmu. V tom druhém je Jacob Markström z Calgary.

Minimálně jeden hlas však dostalo hned 13 brankářů. A je mezi nimi i 35letý Rask, který v základní části odchytal čtyři zápasy s mizernou úspěšností zákroků kolem 84 procent.

Když se o hlasování dozvěděl, nestačil se divit. „To ty jsi mě tam napsal?“ obrátil se na jednoho z přítomných novinářů. „Že ne? Možná jsem si dal hlas já sám,“ vtipkoval.

„Z mé strany to byla vážně skvělá sezona,“ pokračoval ironicky. „Někdo na ulici mě tuhle vlastně oslovil s tím, že jsem měl skvělou sezonu. A já na to: ‚Děláš si ze mě p..el? Cože?“

Jelikož hlasování o trofejích je transparentní, dá se dohledat, že Raskovi dala hlas novinářka Giana Hanová z deníku The Philadelphia Inquirer. Na lístku se třemi jmény ho zařadila za Andreje Vasilevského a Šesťorkina.

Rask byl dlouhé roky jedničkou Bostonu a hvězdou celé soutěže. Před posledním ročníkem však musel podstoupit operaci kyčle. Do brány se nakonec vrátil až v lednu a hned v únoru kvůli špatným výkonům a pokračujícím zdravotním problémům ukončil kariéru.

V NHL odchytal 564 duelů a procentuální úspěšnost zákroků vytáhl na ohromující číslo 92,1. Z gólmanů s alespoň pěti sty zápasy je lepší jen legendární Dominik Hašek.

Vezinovu trofej pro brankáře roku vyhrál Rask jednou, stejně tak Stanley Cup – ovšem jen v roli dvojky za Timem Thomasem. V dalších dvou finálových účastech jako gólman číslo jedna neuspěl.

Za Boston odchytal celou kariéru v NHL, přestože v draftu 2005 si ho na 21. pozici zamluvilo Toronto.

Přesun, který fanoušky torontských Maple Leafs dodnes straší, přišel hned o rok později. Toronto tehdy shánělo okamžitou náhradu za veterána Eda Belfoura, jemuž skončila smlouva, a v Bostonu si vyhlédlo Andrewa Raycrofta, který se po zisku Calder Trophy pro nováčka roku trápil a potřeboval nový impulz. Navíc mu v rozletu bránil skvěle chytající Thomas.

Podle Jeffa Gortona z tehdejšího managementu Bruins nabídlo Toronto za Raycrofta jednu ze svých brankářských nadějí. Vedle Raska to byl ještě Justin Pogge.

Boston si vybral Raska a výměnu vyhrál na celé čáře. Získal jednoho z nejlepších gólmanů povýlukové éry, zatímco Raycroft v Torontu (ani jinde) neožil a Pogge do NHL jen nakoukl.

Rask u Bruins zůstal i po kariéře, dělá ambasadora klubu. Také projevil zájem o mentorování 23letého brankáře mužstva Jeremyho Swaymana, ale trenérem gólmanů na plný úvazek se v bližší době nestane.

Místo toho vozí děti do školy nebo na hodiny tance a hraje golf. „Je to skvělé,“ pochvaluje si. S manželkou a třemi dcerami stráví přes léto šest týdnů v rodném Finsku, ale jinak zapouští kořeny na předměstí Bostonu.Zdroj příspěvku

Scroll to top