Verstappen navýšil své vedení na 5,5 sekundy.

Pérez projíždí závodním pole jako nůž máslem. předjel Cunodu a je devátý.

Pérez je už v top 10. Piastri, byť měl také DRS, neměl šanci.

Pérez se posunul před Ocona už na 11. pozici.

21.

Domácí nováček Oscar Piastri je na desátém místě.

21.

Verstappen vede před Hamiltonem o 3,1 sekundy, Alonso zaostává o další 1,8 sekundy.

17.

Alonso šlape na paty Hamiltonovi, dělí je jen necelá sekundy.

17.

Verstappen si drží také nejrychlejší kolo závodu.

15.

Stroll našel dalšího přemožitele, Sainz odsunul pilota Aston Martinu na sedmou příčku,

13.

Verstappen rázem zmizel Mercedesu z dohledu, jeho náskok je už přes 2,5 sekundy.

12.

To bylo snadné, Verstappen použil DRS a přehnal se kolem Mercedesu jako vítr. Máme nového lídra.

12.

Hamilton vede v Melbourne poprvé od roku 2018, ale musí s ebránit útoku Red Bullu.

10.

Naopak Russell se posunul na páté místo přes Strolla a Hülkenberga,

10.

Pérezovi se prodírání kupředu zatím moc nedrží, jede na 16. pozici.

10.

Hamilton si udržel vedení před Verstappenem a Alonsem.

9.

Závodnici se vydali do zaváděcího kola, čeká nás opět pevný start.

9.

Většina jezdců přezula na tvrdou směs. Jen de Vries a Sargeant. mají střední.

9.

Do práce se pusitl také zametač. Závod by měl pokračovat za nějakých sedm minut.

9.

„Je mi líto, Georgi, že nás to pod**alo, ale pojďme z toho vytěžit maximum, stále se můžeme dostat dopředu a na stupně vítězů nebo lépe,“ originál rádiové komunikace Toto Wollfa směrem s Georgi Russellovi.

9.

Závod byl přerušen kvůli štěrku, který Albon „vyhrabal“ z ochranné zóny do závodní stopy.

9.

Na červené vlajce vydělali Hamilton s Verstappenem, naopak pro Russella to je nepříjemná komplikace.

9.

Ti, kteří nejeli do boxů teď výrazně získali, protože nyní mohou „zadarmo“ přezout a tím ušetří minimálně 20 sekund.

8.

Důvodem přerušení je traktor na trati, který odveze zničení Williams. A taky asi přijde nějaká ta oprava svodidel.

8.

Russell a Sainz jeli pro nové gumy, Brit se ale v depu Mercedesu mírně zdržel.

7.

A máme tu zase safety car.

7.

Další havárie. Boural Albon s Williamsem.

6.

Hamilton se snaží využít DRS k tomu, aby za sebou udržel Verstappena.

6.

Jezdci můžou použít DRS, tak můžeme čekat ostré pokusy o předjetí.

5.

Russel ujel Hamiltonovi o 0,6 sekundy, o další půlvteřinu je Verstappen.

5.

Abychom nezapomněli, dnešní závod je vypsán na 58 okruhů.

5.

Mezi těmi, kdo měnil gumy, byl i Pérez. Mexičan se pokusí dojet závod na tvrdé směsi.

3.

Russel si pohlídla vedení před Hamiltonem a Verstappenem.

2.

Několik jezdců ze středu a chvostu závodního pole se jelo do depa přezout.

2.

Na trať vyjel safety car.

1.

Hned v prvních metrech vyjel Leclerc z trati a zůstal ve štěrkové únikové zóně.

1.

Na druhé místo se prodral Hamilton, Verstappen je až třetí.

1.

Verstappen odstartoval dobře, ale Russel ho do první zatáčky překonal.

Všech osmnáct jezdců se vydalo do zaváděcího kola. Pérez a Bottas vyčkávají v depu.

Většina jezdců odstartuje na střední směsi pneumatik. Tvrdou nazuli de Vries, Sargeant a Pérez, tu nejměkčí Gasly, Ocon, Čou Kuan-jü a Bottas.
Podle expertů Pirelli by to dnes měl být závod s jednou zastávkou v boxech.

Zahajovací ceremoniál proběhl ve znamení původních obyvatel Austrálie. Ale teď už se veškerá pozornost zaměřila na startovní rošt.

Pérez a Bottas budou startovat do závodu z boxů po úpravách vozu podle pravidel parc fermé.

20. Sergio Pérez Red Bull/Honda RBPT

Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie formule 1. Pilot Red Bullu při zisku své první pole position v Melbourne vyhrál souboj s Mercedesy. Druhý skončil George Russell, který ztratil přes čtvrt sekundy,  a třetí byl Lewis Hamilton.

Zmatky kolem třetího místa Fernanda Alonsa v závodě F1 v Saúdské Arábii ukázaly velkou slabinu světa Grand Prix: nejednoznačnost pravidel.

Lewis Hamilton už 15 měsíců nepoznal, jaké to je být vítězem Velké ceny formule 1. Brit je v Mercedesu frustrovaný, opustil i svoji fyzioterapeutku.

Velkou cenu Saúdské Arábie ovládl Sergio Pérez v Red Bullu. Druhý dojel v Džiddě jeho týmový kolega Max Verstappen, třetí byl Fernando Alonso v Aston Martinu. Ten po Grand Prix na čas o svou pozici kvůli desetisekundovému trestu přišel ve prospěch George Russella s Mercedesem. Nakonec se ale po revokaci rozhodnutí FIA na pódiové umístění vrátil.

Vše o letošní sezoně najdete v naší infografice.

Velká cena Austrálie formule 1 startuje v neděli v 7:00 našeho času.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!